Komisja Zagraniczna
Opis komisji

Dołączone pliki

 

Podstawowa działalność Komisji Zagranicznej skupia się w okół spraw takich, jak:
- opiniowanie aktów prawnych wydanych przez władze Uczelni w zakresie działania
Komisji,
- informowanie studentów o dostępnych wymianach zagranicznych przy współpracy
z pracownikami PW,
- wspieranie i rozwój współpracy międzynarodowej w szczególności poprzez zbieranie
i udostępnianie informacji o stypendiach, stażach i edukacyjnych programach
międzynarodowych,
- reprezentowanie interesów studentów z zagranicy studiujących w Politechnice Warszawskiej
 
Ponad to Komisja Zagraniczna Samorządu Studentów Politechniki Warszawskiej inspiruje studentów do aktywnego udziału i organizowania współpracy z zagranicą. Wspieramy wszelkie inicjatywy międzynarodowe oraz publikujemy informatory. W ramach swojej działalności realizujemy program kulturowy dla uczestników wymian,  a także informujemy studentów w dziedzinie mobilności. Współpracujemy z samorządami studenckimi w Kijowie, Sankt Petersburgu, Budapeszcie, Tibilisi, Pradze oraz Düsseldorfie. Dzięki działaniom Komisji Zagranicznej SSPW, Politechnika Warszawska jest jedyną Uczelnią w kraju, która wysyła swoich studentów na międzynarodową olimpiadę elektroniczno-sportową „Elektrijadę”. 
 

 

Projekty międzynarodowe

Dodane: 2012-01-04, przez Weronika Narożniak   

Program ATHENS

 
Program Athens, to połączenie zabawy i nauki. To tak jakby skrócić sobie program Erasmus do 7 dni. Jest organizowany przez najlepsze uniwersytety w 11 krajach, takich jak: Austria, Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania, Niemcy, Polska, Portugalia, Turcja, Węgry i Włochy. W ciągu 7 dni (tyle trwa sesja Athens) uczestnicy mają szansę nie tylko zdobyć jakże cenną wiedzę, nagrodzoną punktami ECTS, ale również poznają kulturę państwa goszczącego, a ponadto ludzi z innych krajów. Są to fundamentalne założenia tego programu, stanowiące jego idee.
 
 
Program Athens organizowany przez Politechnikę Warszawską to również projekt Komisji Zagranicznej SSPW. Studenci, którzy mają ochotę nawiązać nowe znajomości, spędzić bardzo fajny tydzień w swoim semestrze nauki oraz podszlifować znajomość języka obcego (i co ważniejsze sprawdzić swoje umiejętności w praktyce), mogą stać się opiekunami Athens’ów. To właśnie opiekunowie tworzą klimat danej sesji. Jako opiekunowie, pokazujemy kolegom z innych krajów naszą kulturę oraz mamy okazję zaprezentowania historii ojczyzny.
Każdy student PW może stać się jednym z opiekunów. Tworzenie sesji programu ATHENS od podstaw daje dużo możliwości: zdobycia nowych umiejętności, zabawy oraz poznania nowych osób. Tworzenie grafiku EDA, szukanie atrakcyjnych miejsc do zwiedzenia, spędzanie wolnego czasu w klubach i miejscach rozrywki to tylko niektóre punkty programu. Dzięki współpracy przy takim projekcie, zyskuje się nie tylko nowe umiejętności, ale przede wszystkim nabywa nowe znajomości, które są ważnym elementem tego projektu.
 
 
 
Wymiana Kulturowa z Dusseldorfem
 
Wymiana Kulturowa ze studentami z Dusseldorfu jest organizowana przez Komisję Zagraniczną SSPW oraz Studentenwerk Dusseldorf nieprzerwanie od 2007 roku. Naprzemiennie raz do roku odbywają się edycje warszawskie i te w Niemczech. W 2010 roku wymiana została zorganizowana w połowie drogi - w Berlinie.
 
Wymiany mają na celu poszerzenie wiedzy na temat naszych sąsiadów, ich kultury i poglądów, a także poprzez kontakt ze studentami niemieckimi polepszenie znajomości ich języka. Nudy unikamy konstruując wyjątkowe programy tych wymian, które za każdym razem skupiają się wokół innej aktualnej tematyki. Były media, odwiedzaliśmy drukarnie, wydawnictwa, stację telewizjną i radiową, było życie studenckie, pod sztandarem którego gościliśmy niemieckich studentów w czasie Juwenaliów pokazując im wszelkie uroku życia akademickiego w Politechnice.
 
Dzięki cykliczności tego wydarzenia jest to niepowtarzalna szansa na zawrcie trwalszych znajomości, a także zdobycia umiejętności organizacyjnych i zebrania niesamowitych wspomnień.
 
 
 
Elektrijada
 
Dla większości studentów Elektrijada jest źródłem pozytywnej energii, dobrej zabawy i niezapomnianych chwil. Jest to doskonała możliwość do poznania studentów z innych zakątków Europy oraz świetna okazja do majowego odpoczynku!
 
Pierwszy raz studenci PW wzięli udziałw  Elektrijadzie w 2009 roku z inicjatywy studentki z Wydziału Mechatroniki Olgi Zarzyckiej. To coroczne międzynarodowe spotkanie studentów kierunków inżynierskich związanych z elektroniką i elektryką odbywa się w maju w którymś z krajów bałkańskich.
 
Elektrijada łączy wszystkie sfery życia aktywnego studenta - badania naukowe, konkursy wiedzy, zawody sportowe, programy edukacyjne i świetną zabawę. To jedyne w swoim rodzaju spotkanie studentów. W ostatnich latach zgromadziła ona ponad 2000 uczestników z 30 uniwersytetów Europy.
 
Formalna część tej imprezy składa się z zawodów w dziedzinie nauki i sportu. Podczas Elektrijady studenci prezentują swoje prace i projekty, uczestniczą w prezentacjach znanych firm. Dla większości studentów Elektrijada jest źródłem pozytywnej energii, dobrej zabawy i niezapomnianych chwil. Jest to doskonała możliwość do poznania studentów z innych zakątków Europy oraz świetna okazja do majowego odpoczynku!
 
Organizatorem wyjazdu jest Komisja Zagraniczna przy wsparciu finansowymm Wydziałów PW.
 
 
 
Kijów Petersburg w Warszawie
 

Od czasów pierwszych Wyborów Miss Politechniki Warszawskiej w połowie listopada Komisja Zagraniczna Gości w Warszawie delegację samorządów studenckich  z Politechniki w Kijowie oraz Sankt Petersburgu. Te coroczne spotkania mają zdecydowanie charakter wymian kulturowych. Członkowie Komisji przygotowują specjalny program, spędzają z naszymi gośćmi czas pokazując im polskie obyczaje, jednocześnie poznając ukraińską i rosyjską kulturę. Przyjaźnie zawierane w trakcie tej "wymiany" zostają na długo, gdyż studenci dzięki stałej współpracy naszych uczelni mają możlwość uczestniczenia  w wielu projektach organizowanych przez partnerskie politechniki.