Komisja Socjalna
Opis komisji

Komisja Socjalna zajmuje się sprawami socjalno-bytowymi studentów.

Należą do nich:

1. Ustalanie ogólnouczelnianych zasad przyznawania pomocy materialnej (stypendiów i zapomóg).

2. Podział środków przeznaczonych na pomoc materialną dla studentów i remonty domów studenckich.

3. Polityka informacyjna w zakresie przyznawania stypendiów, kredytów studenckich i ubezpieczeń NNW.

4. Dbanie o jakość opieki zdrowotnej.

Ubezpieczenie

Dodane: 2011-10-09, przez Magdalena Bińkowska   

Studenci Politechniki mogą skorzystać z oferty ubezpieczenia NNW w ramach grupowego, dobrowolnego ubezpieczenia pracowników i studentów na rok akademicki 2013/2014.

W wyniku przetargu nieograniczonego, wybrana została firma UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń SA, z którą Politechnika podpisała roczną umowę. Szczegóły ubezpieczenia są opisane poniżej.


Ubezpieczenie NNW ma charakter dobrowolny. Każdy może z niego zrezygnować, może też wybrać inną firmę. Jednakże warto porównać tą ofertę z innymi dostępnymi w kraju - my oceniamy ją jako bardzo korzystną.


 

Ubezpieczenie jest przeznaczone dla studentów studiów dziennych, zaocznych i wieczorowych, uczestników studiów doktoranckich i uczestników studiów podyplomowych.
 

Po co się ubezpieczać

Powód dla ubezpieczenia się jest prosty: w razie wypadku (złamanie, zwichnięcie) lub innego zdarzenia (zawał, krwotok, pogryzienie przez psa, odmrożenie, pobyt w szpitalu) - firma ubezpieczeniowa wypłaca odszkodowanie, które w dużej mierze rekompensuje poniesione dodatkowo koszty (materiałów rehabilitacyjnych, przejazdów, itp.).

 

Ile kosztuje ubezpieczenie, a ile odszkodowania można dostać

Składka (roczna) wynosi 35 zł.
Natomiast maksymalne odszkodowanie (suma ubezpieczenia) wynosi 34 000 zł.
 

Kwota odszkodowania zależy od stopnia utraty zdrowia (opisują ją tabele - tzw. ZUSowskie, będące standardem dla wielu firm ubezpieczeniowych). Za każdy 1% uszczerbku na zdrowiu ubezpieczyciel wypłaca 340 zł. Osobne tabele opisują oparzenia, odmrożenia, pogryzienia przez psa, wstrząśnienia mózgu oraz ryczałt za okres leczenia następstw nieszczęśliwego wypadku. Zajrzyj na koniec strony, znajdziesz tam odsyłacz ogólnych warunków ubezpieczenia.

 

Jak długo i gdzie działa ubezpieczenie

Okres ubezpieczenia to 01.10.2013 - 30.09.2014. Obejmuje również okres wakacji, ferii zimowych, praktyk studenckich oraz prywatnie spędzanego czasu poza uczelnią.

Nie jest istotne, gdzie wydarzył się wypadek (w Polsce czy za granicą, w drodze do szkoły czy w domu). Ubezpieczenie działa praktycznie wszędzie i obejmuje trwałe następstwa zawału serca i krwotoku śródmózgowego, a także następstwa nieszczęśliwych wypadków związane z podstawowymi formami aktywności sportowo-turystycznej.
 

Rodzajowo, ubezpieczenie obejmuje zdarzenia powstałe w życiu prywatnym, w drodze do szkoły, na zajęciach WF, na imprezach, wyjazdach turystycznych, praktykach, zajęcia w klubach, kołach, zespołach, a także podstawową aktywność sportowo-turystyczną, w tym także pilotaż amatorski studentów Wydziału MEiL.

Niektóre rodzaje zdarzeń są wyłączone - o tym poniżej.
Czy warto się ubezpieczać, jeśli mam inne ubezpieczenie

To zależy, ale raczej tak. W razie zdarzenia dostaniesz tyle odszkodowań, ile jest ubezpieczeń. Poza tym niektóre ubezpieczenia są dobre tylko w pewnym zakresie (np. za granicą), a słabe "w życiu codziennym" i na odwrót.

 

Do kiedy i jak zapłacić składkę

Składkę należy zapłacić do 30 listopada, aby być objętym ubezpieczeniem od 1 października. Czyli nawet jeśli miałeś wypadek, a jeszcze nie płaciłeś składki i nie skończył się listopad - zrób to, dostaniesz odszkodowanie!

Jeśli się spóźnisz - ubezpieczenie obejmuje Cię dopiero od następnego dnia po zaksięgowaniu wpłaty.

 

Studenci rozpoczynający studia w lutym mają 30 dni na zapłacenie składki od rozpoczęcia studiów.

Istnieje kilka sposobów na opłacenie składki:

1. Potrącenie ze stypendium
Niektóre wydziały automatycznie potrącają składkę (35 zł) z pierwszej w tym roku wypłaty dowolnego stypendium. Sprawdź, czy Twój wydział również tak robi.
Jeżeli nie wyrażasz zgody (bo np. masz inne ubezpieczenie) - idź do dziekanatu z krótkim pismem, że nie chcesz, by odjęto Ci składkę. Musisz to zrobić w październiku, przed wypłatami.

Jeśli wydział nie potrąca automatycznie składki, a Ty chcesz, by to zrobił - złóż oświadczenie.

2. Opłacenie składki przelewem przez Internet
Najwygodniej, ale nie zapomnij o tym, że w razie zgłoszenia będziesz potrzebować potwierdzenia przelewu. Numer konta:

71 1240 1053 5111 8100 0010 0091 (dotyczy studentów  PW w Warszawie)

71 1240 1053 5111 7000 0010 0091 (dotyczy studentów filii PW w Płocku)

Tytuł przelewu: NNW Twoje_imię Twoje_nazwisko

Właścicielem konta jest Politechnika Warszawska, pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa.

3. Opłacenie składki w banku
Jeśli nie masz stypendium albo Twój wydział nie dokonuje potrąceń, udaj się do Banku PeKaO S.A. (ul. Noakowskiego 18/20, w sąsiedztwie Gmachu Głównego PW) i zapłać składkę. Nie musisz wypełniać żadnych druków, zachowaj tylko potwierdzenie wpłaty.

Studenci z Płocka udają się na ul. Łukasiewicza 17.

4. Opłacenie składki gotówką w dziekanacie
Tylko niektóre wydziały przyjmują wpłaty składek w dziekanacie. Zapytaj na swoim wydziale czy jest to możliwe.
Co jest wyłączone z ubezpieczenia

Ubezpieczenie NNW nie obejmuje kosztów leczenia (w tym drogich kosztów leczenia za granicą). Wyjeżdżając z kraju, warto zawrzeć osobną umowę albo wykupić jedną z kart zniżkowych lub legitymacji studenckich.
Ubezpieczenie to nie obejmuje również sportów wyczynowych. Oznacza to, że sportowcy trenujący w sekcjach sportowych muszą ubezpieczyć się odrębnie, z reguły robią to za nich ich kluby.

 

Ogólne warunki ubezpieczenia

Już niebawem na stronie.

Jak uzyskać odszkodowanie

Jeśli ulegniesz wypadkowi lub zajdzie inna sytuacja, w wyniku której należy Ci się odszkodowanie - musisz zacząć od zgromadzenia odpowiedniej dokumentacji (medycznej). Generalna zasada: najpierw kończysz leczenie (np. złamania), a dopiero potem - zgłaszasz szkodę. Robisz to w Kwesturze u p. Bieranowskiej, pok. 325, Gmach Biurowy przy ul. Noakowskiego 18/20 - wypełniając formularz. Koniecznie weź ze sobą dowód wpłaty (w Banku lub przez Internet), chyba że wpłacałeś w dziekanacie (wtedy powinieneś mieć stempelek w legitymacji). Dalsze informacje uzyskasz od firmy InterRisk TU S.A. -

Studenci z Płocka zgłaszają roszczenia w placówce przy ulicy Norbetańskiej 9 w Płocku u Pani Anny Woźniakowskiej (024 - 262 76 84)

Formularz zgłoszenia roszczenia z tytułu ubezpieczenia już niebawem na stronie.


W razie pytań pisz:  ks@samorzad.pw.edu.pl